separator  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. separator  masz pytanie
zadzwoń
692786759

Dachówka czy blachodachówka? Co wybrać?

Osoby, które planują budowę własnego domu, prędzej czy później staną przed wyborem pokrycia dachowego. Najpopularniejszymi obecnie rozwiązaniami są dachówki ceramiczne lub blachodachówka. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Warto poznać je bliżej.

Nowoczesna blachodachówka

Jeszcze dekadę temu często można było usłyszeć, że blachodachówka nie jest trwałym rozwiązaniem, gdyż szybko rdzewieje. To jednak nieprawda. Współcześnie produkowane blachodachówki pokrywane są specjalnymi powłokami, które zabezpieczają je przed korozją. Są też odporne na pojawianie się na nich grzybów oraz na odbarwianie się pod wpływem działania promieni słonecznych. Blachodachówka jest tańsza niż dachówka. Obecnie dostępna jest w wielu różnych kolorach i formach, może więc perfekcyjnie imitować dachówkę ceramiczną, gont, czy łupek kamienny. Jest też lżejsza niż dachówka ceramiczna, a do tego nie nasiąka wodą tak jak ona. Więźba dachowa pod nią nie musi więc być wyjątkowo wytrzymała, jest w związku z tym też tańsza. Minusem blachodachówki jest to, że w razie wichur jest bardziej podatna na zerwanie niż zwykłe dachówki, które na wietrze zachowują się jak klawisze: podnoszą się i opadają. Powinien zamontować ją dobry fachowiec, który zadba też o jej odpowiednie składowanie. Blachodachówka pod wpływem wysokiej temperatury może „pracować” i należy to uwzględnić przy montażu.

Dachówka ceramiczna

Drugim popularnym rozwiązaniem jest dachówka ceramiczna. Jej główną zaletą jest to, że wygląda wyjątkowo elegancko i schludnie. Dachówka ceramiczna jest jednak droższa niż blachodachówka i wymaga solidniejszej (droższej) więźby dachowej, gdyż jest też od niej cięższa. Dachówka ceramiczna ma wyjątkową trwałość. Mówi się, że może osiągać żywotność nawet do 100 lat. Producenci udzielają na nią nawet kilkudziesięcioletnich gwarancji. Nieprawdą jest to, że dachówka ceramiczna często porasta mchem. Wysokiej jakości produkty są zabezpieczone odpowiednimi substancjami. Mimo iż pojedyncza dachówka wydaje się w ręce bardzo krucha, na dachu jest ona niezwykle odporna na działanie mrozu, promieni UV, a przede wszystkim – silnego wiatru.