separator  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. separator  masz pytanie
zadzwoń
692786759

Zastosowanie pustaków ceramicznych

Decydując się na budowę domu, należy wybrać szereg materiałów, które zostaną wykorzystane na każdym etapie prac. Z uwagi na to, że jedną z pierwszych czynności podczas wznoszenia obiektów jest stawianie murów, na początku warto określić, jakie elementy się do tego przydadzą. Obecnie coraz częściej zdarza się tak, że inwestorzy zamiast tradycyjnych bloczków betonowych decydują się na zakup pustaków ceramicznych. Czym się charakteryzują i do czego można je wykorzystać podczas budowy domu?

Czym się różnią pustaki ceramiczne od tradycyjnej cegły?

Z uwagi na dużą masę ścian, znaczną grubość czy duże zużycie materiału w przypadku zastosowania tradycyjnej cegły, inwestorzy coraz częściej sięgają po cegłę klinkierową albo omawiane pustaki ceramiczne. Pustak jest materiałem naturalnym i ekologicznym, ponieważ powstaje z wypalanej gliny i nie zawiera ani nie wydziela toksycznych substancji. Podstawą różnicą pomiędzy tym materiałem a cegłą są gabaryty.

Pustaki są większe i mają puste otwory wewnątrz, dzięki czemu są lżejsze, a co za tym idzie – prace budowlane przebiegają szybciej. Warto również wspomnieć o walorach użytkowych tego materiału. Pustaki ceramiczne są odporne na ogień, paroprzepuszczalne i wykazują dobrą izolacyjność akustyczną. Oprócz tego wyróżniają je wysokie parametry termoizolacyjne, odporność na ściskanie sięga 12 MPa, a nasiąkliwość jest określana od około 3 do 15%.

Do czego można wykorzystywać pustaki ceramiczne podczas prac budowlanych?

Z uwagi na szereg walorów użytkowych, którymi wyróżniają się pustaki ceramiczne, ich zastosowanie na placu budowy jest naprawdę szerokie. Można je wykorzystywać przede wszystkim do stawiania murów domów jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych. Oprócz tego świetnie nadają się też do budowania różnego rodzaju ścian.

Mogą to być zarówno ściany zewnętrzne, które składają się z jednej albo wielu warstw, jak i ściany wewnętrzne. W tym przypadku mowa nie tylko o ścianach konstrukcyjnych, ale również o działowych. Co ciekawe, niektóre pustaki są przystosowane do budowy konkretnych elementów konstrukcyjnych budynków. Mowa tutaj na przykład o pustakach wentylacyjnych albo kominowych.